Üdvözlet a Sárkány évében!
Címkék: föld újév víz 2012 sárkány holdújév 地支 földi támaszok 9 csillag ki módszer 壬 rén 辰 chén 易經 yìjīng változások könyve
2012.01.23. 07:32
Magyarországon 2012. január 23-án, fél kilenc környékén lép át az új esztendőbe, a Yang Víz Sárkány (壬辰 Rén Chén) évébe a Hold, ekkor tartják a holdújév ünnepét. Az ünneplés a hagyomány szerint 15 napon át tart, a zárószertartás az ún. Lampion-ünnep (元宵節 Yuánxiāojié), idén február 6-án (hétfőn) kerül rá sor. Már hetekkel újév előtt elkezdődik a szorgos készülődés, a régi év terheitől kézzelfogható formában való megszabadulás: a régi ruhák eladása vagy kidobása, a ház teljes kitakarítása, esetleges újrameszelése s festése, ajándékok készítése, adósságok törlesztése. Holdújév napján még a betegek is igyekeznek erőt venni magukon, mert attól tartanak, hogy ha e nevezetes napon az ágyat nyomják, egész évben betegek maradhatnak. Lelkileg az emberek jókívánságokkal, szerencseszertartásokkal, erényes életvitel kitűzésével, intelmek megfogadásával igyekeznek megtisztulni. No meg persze jókat esznek és isznak közben! A taoista szellemiségben íródó Kíváncsi Szakács blogon a holdújévi szokások ismertetése mellett autentikus recepteket is találhatunk az ünnepi étkek (pl. niangao rizssütemény, jiao-zi tésztabatyu, szecsuáni szezámos tészta vagy épp a mandarinhal) elkészítéséhez.
A szoláris év kezdete
Mivel a metafizikai módszerekben a Nap valós útját követő számításokat alkalmaznak, a metafizikusok számára a 壬辰 szoláris év kezdete, 2012. február 4. lényegesebb dátum. Ekkor ér a Nap pályáján a Vízöntő (Aquarius) csillagkép 15. fokára, azaz a kellős közepére. Ez idén a Yang Víz Tigris (壬寅 Rén Yín) hónapja, ettől a naptól számítják a Tavasz Kezdete (立春 Lìchūn) elnevezésű tizenöt napos időszakot, a napév ekkor veszi kezdetét.
Ha a harmincnapos hónapokat hexagramokkal ábrázoljuk, akkor a napév első hónapja felel meg a Béke (泰 Tài) jelének, melynek felső része a három yin vonásból álló ☷ Kūn (Föld) ősjel, alsó része pedig a három yang vonásból álló ☰ Qián (Ég) ősjel, kifejezve azt az termékeny, virágzást és gyarapodást hozó harmonikus időszakot, amikor „Ég és Föld egyesül”1, kölcsönhatásukban mindkettő megvalósítja önmagát. A jobb oldali ábrára tekintve észrevehető, hogy a yang vonások számának növekedése a júniusi napfordulótól (午 hónap) kezdve átcsap a yin vonások számának gyarapodásába egészen a decemberi napfordulóig (子 hónap), amikortól ismét a yang vonások kezdenek el teret hódítani. E hexagramos ábrázolás tehát tulajdonképpen a Nap és a Föld viszonyából fakadó változásokat hivatott kifejezni. Drasny József formabontó művében2 a Nap útját hasonlóképpen ábrázolta az ún. Yi-gömbön.
Évi tendenciák
Az évi Luoshu-négyzet közepén a 6-os szám áll, ami a Göncölszekér kilenc csillaga közül a Wǔ Qū 武曲 elnevezésű hatodik csillagra utal, továbbá a három yang vonásból álló ☰ Ég (Qián) trigramot jeleníti meg és a Fém változási állapotát tükrözi. Ezen alaplényegiségek határozzák meg az évre jellemző tendenciákat a 9 Csillag Ki módszer szerint. Heluo blogján a megszokott módon, pár héttel az év kezdete előtt megjelent a várható eseményekről, az évre jellemző főbb mozgatórúgókról és összefüggésekről szóló cikksorozat első része. Ebben erőteljes katonai fellépésről, merényletekről (robbantások, lövések), hirtelen összecsapásokról, az apák, az idősebb férfiak, a vezetők és parancsnokok kiemelt szerepéről, előléptetésről, haladó gondolatok vezette hatékony cselekedetekről, stratégiai tervezésről számol be mint a 2012 évi lehetőségekre leginkább jellemző elemekről. A hírül adott események és helyzetek Luo Shuval való elemzése alapos és átfogó képet adhat a közelgő tendenciákról, e matematikai ábra iránytűként szolgálhat az életünkben. Ha előrejelzései nem győznék meg a kedves olvasót, ellenőrizze hitelességüket a korábbi években közölt meglátásai alapján. Későbbi cikkekben áttekintjük majd a különféle sorselemzési módszerek által előrejelzett tendenciákat, hogy feltárhassuk, milyen feladatok várhatnak ránk, hogyan alkalmazkodhatunk az évben bekövetkező változásokhoz.
A Sárkány mint Földi Támasz

物皆生,从乙、匕,象芒達;厂,聲也。
„miriádnyi lényt kelt életre; tőrszerűen hegyes [匕] hajtások [乙], melyek a csillagok fénylő sugarai felé ágaskodnak; a 厂 fonetikus jelrész.”
Folytatását lásd az Ősvaló honlapon...
Megjegyzések:
^ [1] 則是天地交,而萬物通也;上下交,而其志同也。„Ég és Föld egymásba hat, a miriádnyi lény találkozásának szabad utat adva, a felső és az alsó (világ) egymásba hat, azonos szándéktól vezérelve.” (Változások könyve, 易經 Yìjīng)
^ [2] Drasny József: A Ji king elfeledett világképe, Szenzár Kiadó, 2005
^ [3] Forrás: Chinese Etymology
^ [4] Szótári jelentései: 1. égitest(ek), csillagok; 2. (nevezetes) nap(szak) v. időpont.
^ [5] 辰,伸也,物皆舒伸而出。
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
wannee/mayaa/du/ yaru (törölt) 2012.01.29. 09:40:07
Ami a 辰-t illeti, egyes (modern) szótárak kagylóként értelmezik (kagyló → kagylóhéj → kagylóhéj, mint szerszám)
fubito.blogspot.com/2012/01/sarkany-eve.html
szél-víz · http://valosagtura.blog.hu 2012.01.29. 10:12:55
Alapvetően két, etimológiai részt is tartalmazó szótárban szoktam kutatni:
- www.zhongwen.com/
- www.chineseetymology.org/
Olykor itt sem egyezik a két meglátás, de jelen esetben egyik sem hozott fel "kagyló" értelmezést. Ellenben valóban hasonlíthatóak egy kagylóhoz is a képjel ősi változatai. Azt esetleg tudod, hogy az ősi kínaiak mire használtak szerszámként kagylókat?
wannee/mayaa/du/ yaru (törölt) 2012.01.29. 10:24:10
wannee/mayaa/du/ yaru (törölt) 2012.01.29. 12:26:49
Szóval ebben sincs egyetértés a szótárakban, de annyi biztos, hogy valami szerszám volt:)